Tüketim Odaklı Yaşamlar | Akışta Kal Podcast #06

Bir reklam görürsün, ürün hoşuna gider almak istersin. Bir film izlersin, izlediğin sahnede en sevdiğin yemek yenir o an olmasa bile sonrasında mutlaka o restauranta gidersin. Bir müzik dinlersin, sözlerinde sigara geçtiği için sen de yakarsın. Sigarayı bırakalı 4, 5 yıl oldu ve iyi ki de bırakmışım belki bununla ilgili bir podcastte hazırlayabilirim ama bugün asıl konumuz sürekli tüketen ve bunun kölesi olmuş insanlar.

O çok istediğimiz enstrümanı alıp çalmak için çaba sarf etmiyorsak, severek satın aldığımız t-shirtü pantolonu giymiyorsak, emek verip kullanmıyorsak, kullanıp bir köşeye atıyorsak geçmiş olsun tüketim hastalığına yakalandık ve en kötüsü de bunun bir ilacı yok sadece farkında olarak bazı şeylerin bu hastalığı yenebiliriz.

Bu podcasti yayınlamadan önce hazırladığım ve hikayelerde paylaştığım bir teaser vardı. Black Friday’den birkaç görüntü, mutlaka medyada denk gelmişsinizdir. Sanki beyinleri alınmış ve mala bağlamışlar artık salgın var eskisi gibi olmaz demeyin bu manyakça tüketim e-ticaretin büyümesini sağlıyor, firmalar dronelarla teslimat üzerine arge yapıyor hatta bazı bölgelerde faaliyete geçiriyorlar. E Cansın ticaret yapmayalım mı sende bu dijital işlerle uğraşıyorsun diyebilirsiniz ama benim savunduğum şey bir ülkenin tükettiği kadar aynı zamanda üretmesi, ürettiklerini başka başka ülkelere ihraç etmesi. Bu sizce bir hayal mi? Tüketimi azalt, üretimi çoğalt ve ne ürettiğin de önemli değil aslında Çin’e baktığımızda o kadar kalitesiz ve saçma sapan ürünler ürettiler ki kim alır lan bunu dediğimiz her şeyin insanlar tarafından alındığını gördük ve bugün Çin dünyanın en büyük ekonomisine sahip. Netflix’in Eğlenceli Tarih Dersleri belgeselinde Çin’in Yükselişi adında bir bölüm var mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum bir sonraki bölümde de Plastik kullanımından bahsediliyor.

Plastikten adalar oluşması çok normal 7,8 milyar tonluk plastik atık inanın Black Friday’de bir o kadar daha satın alınıyor sonra hepsi çöpe gidiyor. En azından Black Friday kısa sürüyor fakat moda hiçbir zaman ölmüyor ve kitleleri peşinden sürüklüyor. Moda insanın kendine yakıştırdığı şeyi giymesi değil takip edilen ünlü şahsın ne giydiğiyle alakalı değişken ve tamamen tüketime dayalı bir şey. Tutupta Budist olalım, hippiler gibi gezelim demiyorum demek istediğim ruhumuzdaki boşlukları her gün farklı bir kıyafet ve farklı bir kombinle doldurursak oksijen şişeleyip satmak zorunda kalacağız. Bu arada var gerçekten böyle bir şey. Vitality Air adında bir şirket hava satıyor.

Tüketmek, içimizdeki boşluğu bir türlü doldurmuyor o yüzden duyguları tüketiyoruz, insanları tüketiyoruz belki de en kötüsü zamanı tüketiyoruz. İlk podcastimde bundan bahsetmiştim. Bugünlerde abuk subuk canlı yayınları tüketiyoruz. Yayın bittikten sonra keyif aldığınızı hissediyorsanız ne ala ben bazen online eğitimlere katılıyorum adam anlatıyor da anlatıyor sorular alıyorlar çoğunu cevaplamıyorlar dümdüz monoton bir anlatım, eğitim içeriğine hakim olduğumu anlayınca da çıkıyorum. Konuya dönelim, tüketerek bir şekilde tatmin olmak zorunda hissediyoruz çünkü Cansu ve Berke Instagram’da yeni aldıkları arabayla çok mutlular. Bir şeyi biliyoruz ki artık Instagram’da herkes mutlu rolü yapıyor. Sen ben hepimiz koca bir yalanın içinde yaşayıp gidiyoruz hep daha fazlasını isteyen ve hiçbir zaman doymayan insanlar. Salgın zamanlarında bile… hani bu virüsle beraber hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı?

Podcastin başında da söylemiştim, kişisel olarak kendimize şu soruyu soralım, tükettiğim kadar üretiyor muyum? Şuan dinlediğiniz podcastte bir üretim, çektiğim videolar da öyle. Yapacağınız üretimin çıktısı elle dokunulan bir şey olması gerekmiyor. Değer üretmek, belki de bu dünyaya geliş amacımızdan biri olabilir. Bu podcastle beraber dünyayı kurtarmıyorum, aşırı tüketimi de ben durdurmayacağım sadece sevdiğim bir iş çıkartıyorum sizde de bir farkındalık oluşturabiliyorsam ne mutlu. 

Ufak tefek gecikmeler olabiliyor ama bir şeyi sözünü verebilirim ki Akışta Kal Podcast ve YouTube kanalıma düzenli olarak içerik yüklemeye devam edeceğim. Abone olabilir veya Spotify’dan da takip edebilirsiniz. Bir sonraki podcastte görüşmek üzere. Akışta kalın, hoşça kalın.

    Yorum Bırak